Division 3 nästa!
Vårt herrlag i division 4 Västergötland säkrade seriesegern i samband med vinst mot Södra Vingar IF i fredags kväll. Laget har gått obesegrat (endast en oavgjord match) genom hela serien och kan nu ta steget upp i division 3. Två hemmamatcher kvarstår innan serien är färdigspelad. Nossebro IBK den 22 februari kl 10.00 Varnhems IF den 7 mars kl 13.00 Välkomna till Habo Sporthall och heja fram killarna de sista matcherna!! Vi vill gratulera laget och tränarduon Tom Rosenqvist och Peter Honkala till denna prestation och ser fram emot nästa säsong då ett betydligt tuffare motstånd väntar.
Fagerhult Habo IB
11 feb 2020
0kommentarer
Intervju med Kihlblom på Innebandymagazinet
Det går ju ganska hyffsat bra just nu för vårt herrlag i allsvenskan, något som Innebandymagazinet har uppmärksammat med en intervju med vår tränare Johan Kihlblom. Bild: jbpictures
Fagerhult Habo IB
11 feb 2020
0kommentarer
Vinst, serieledning och poängrekord!
Den röda vinstmaskinen tuggar på. I den sena eftermiddagsmatchen avfärdades Nykvarn med 10-2 (0-0 6-1 4-1). Skottstatistiken talade också sitt tydliga språk att det var ganska rättvist, 48-13!! Det var ett bortalag som kom med endast 11 spelare, vilket kändes lite märkligt. Så väldigt välspelad var inte matchen som sådan, mycket kamp och det släpptes på ganska rejält från domarteamet, åt båda hållen. Tränaren Johan Kihlblom var dock nöjd..- Jag tycker att vi gör en gedigen insats över 60 minuter, där vi genomför det vi pratat om på förhand på ett bra sätt. - Vi lyckas spela i ett högt tempo, vilket är tufft för motståndarna i längden. Nykvarn gör det bra och gör det svårt för oss länge, men till slut blir vi lite för tunga. - Jag är väldigt nöjd med killarnas insats och attityd och jag tycker att vi drar ifrån fullt rättvist. Kul också att vi lyckades slå Fagerhults poängrekord från tidigare, en fjäder i hatten! - Nu ser vi fram emot nästa veckas västgötaderby! Precis som Kihlblom nämnde så passade vi på att sätta FHIB:s poängrekord i den näst högsta serien. 39 löd det gamla på från säsongen 09/10 och 14/15 och nu är vi på 40, och det är ju 6 matcher kvar! Vi tog dessutom över serieledningen från Karlstad. En hyfsad söndagskväll.. I hemmalaget utsågs Hampus Bromander till matchens lirare och hos gästerna målvakten Nicklas Larsson, som höll siffrorna nere, utav matchvärden Habo Rör. Ska bli spännande att se om Nykvarn kan behålla sin kvalplats hela vägen. Highlights Matchfakta Tabell På lördag åker vi till Mariestad och derbyt mot Lockerud. Ett hemmastarkt lag som har mycket att spela för och väldigt gärna vill ha ett ord med i laget. Kommer bli riktigt kul, men tufft! Foto: Patrik Skogward.
Fagerhult Habo IB
9 feb 2020
0kommentarer
Toppmatch om 1 tim..
Om exakt 1 timme, kl 16, så drar matchen mot Nykvarn igång. Hallen är riggad, varm och god, och ute är det ett riktigt s**t väder. Kan det bli bättre? Vad väntar du på?? Vi ses strax..!
Fagerhult Habo IB
9 feb 2020
0kommentarer
#44 Adolfsson inför..
Efter 14 dagars uppehåll så är det så äntligen dags för hemmamatch igen. Nykvarn IBF, som just nu parkerar på en fjärde plats, väntar i Habo Sporthall i morgon söndag på eftermiddag kl 16:00. En väldigt pigg nykomlingen alltså! Jeff Adolfsson är, tillsammans med John Widlert (födda -89), de mest rutinerade i truppen. Jeff gör sin 5:e säsong i "klubben där man trivs". Vi tog ett snack med Adolfsson som just har blivit pappa till en liten flicka.. Grattis till det lilla underverket, till en början med. Tack så väldigt mycket! Läget? -Det är en dröm..hemma och pappa ledig.. Du har ju hamnat i "smurfkedjan" ihop med Bromanders. Det verkar ju funka rätt bra.. - Skulle säga att det funkar mer än bra! Och det är inte bara smurfarna som jag trivs med utan också våra backar, RS (Rasmus Svensson) och Mattan (Pontus Mattlin) som gör ett utmärkt jobb, härlig harmoni o glädje :-) Du har ju även väldigt mycket "spring i benen". Hur orkar du? - Ja har bott i Afrika i 6 månader så det måste vara det... Haha Vad är det som gör att det går så fantastiskt bra för laget? - Tydlighet i vår spelplan och självförtroende på vad vi gör skulle jag säga är nyckeln. Nykvarn väntar. Hur löser vi det? - Klassiska kriget som väntar.. Kan vi förvänta oss 3 poäng också? - Det ska publiken alltid förvänta sig. Sen är det upp till oss att göra allt! Resultat? - Vi vinner 9-6 och RS trycker in avgörande..:-) Nykvarn är en helt ny bekantskap. Mötet i höstas, som vi för övrigt lyckades vinna med hela 9-2, var det första matchen någonsin mellan våra herrlag. Det var nog den bästa bortamatchen, så här långt, denna säsong också. Nu får vi se vad som kommer hända på vår underbara parkett. Kommer garanterat bli en svettig kamp mot ett revanschsuget Nykvarn. Att se upp med hos gästerna är Oscar Janthe som är en notorisk poänggörare. Har redan skrapat ihop 44 poäng! Så här ser det ut i Tabellen Mål och övriga händelser Matchfakta Matchen ser du på Innebandyallsvenskan.tv om du inte har möjlighet att vara på plats. Vi hälsar dig hjärtligt välkommen! Bild: jbpictures
Fagerhult Habo IB
8 feb 2020
0kommentarer
Visa fler nyheter