Nyförvärv i grevens tid!
Vi har nöjet och glädjen att presentera ett rykande färskt nyförvärv. Det är Nicolina Wärnklint som ansluter från Fröjereds IF där hon har spelat back mestadels i deras starka allsvenska lag. - När möjligheten dök upp att få in Nicolina som spelat i allsvenskan under 3 säsonger, så var det inget att tveka på. Vi har ju 6 matcher kvar och ska vi lyckas att ro serien i hamn så behövs alla krafter vi kan få. Jättekul att Nicolina ville komma hit till FHIB, säger Amanda Ingvarsson, en mycket nöjd tränare. Tiden för att ta in nya spelare är sista januari så det är i sista stund som detta har blivit klart. Vi tackar Fröjered för en bra dialog och smidig övergång! Vi hälsar Nicolina Varmt Välkomen till "klubben där man trivs" Nicolinas spelarkarriär så här långt! Bild: FHIB
Fagerhult Habo IB
30 jan 2019
0kommentarer
JAS vann i Karlskrona
Det blev 3 friska poäng när JAS grabbarna i dag spelade borta i Karlskrona. 8-4 (5-0 0-2 3-2) blev resultatet. Vinst var ett måste om man skulle ha en möjlighet att ta sig vidare efter gruppspelet. Som siffrorna visar så avgjordes mer eller mindre matchen redan i första perioden. William Snäll (bilden) var ju en av dom som var med i gårdagens vinst mot Åby och som även var högst delaktig i dagens seger då han gjorde 1 mål och 2 ass när Karlskrona var på väg att hämta upp. Här är övriga poänggörare och händelser Matchfakta Tabell Nu återstår 4 tuffa matcher och det kommer att behövas merparten av dom poängen som är kvar att spelas om för att gå vidare. Får man spelet att stämma så är det långt ifrån omöjligt! Foto: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
27 jan 2019
0kommentarer
Actionbilder från segern mot Åby
Fotograf Mats Olofsson (habobild.se) förevigade matchen i går. Här kan du se många fantastiska bilder: FHIB-Åby
Fagerhult Habo IB
27 jan 2019
0kommentarer
Seger efter målrik tillställning!
Hela 19 mål fick vi uppleva, som befann oss i Habo sporthall, i mötet med Åby. 12-7 (5-1 3-2 4-4) blev det till sist. Första perioden fick vi till det riktigt bra. Åby gjorde förvisso första målet men sen rullade vi på bra och målen trillade in med jämna mellanrum. I andra börjar vi också bra och har en betryggande 7-1 ledning när Åby börjar köra fullpress för att få oss ur balans. Det lyckas delvis men vi står emot ganska bra och har 8-3 när paussignalen ljuder. Nu är ju Åby ett ”lurigt” lag som hämtat upp ett par rejäla underlägen tidigare under säsongen. Den höga pressen fortsatte och den blev riktigt desperat och man kan mera kanske kalla den ”raggarbandy” eller ” kravallbandy” (you name it). Domarna, för övrigt ganska bra, hade fullt upp med att hålla koll på allt som hände. Nu lyckades vi stå upp väldigt bra och närmare än 10-7 kom aldrig gästerna. I slutet kunde vi göra ett par kassar i det tomma Åbymålet och segern var aldrig i fara. - Skönt med tre poäng. Vi vet att Åby är starka i slutet på matcher och har vänt ett par omöjliga underlägen förut. - Därför känns det extra gött att vi håller matchen ut idag! 3 oerhört goa poäng, säger Tobias Zälle, som gjorde 4+1 och blev utsedd till FHIB:s mest värdefulla spelare, skänkt av PN Miljöpellets. För övrigt så var det många som gjorde bra insatser. 7 olika målskyttar och 6 olika som assisterade bla. Kul!! Åby har lite att fundera över. Läget i den nedre delen av tabellen är prekärt. 7 matcher kvar och man behöver nog komma upp i 22-23 poäng för att hänga kvar. Blir tufft men man har allt i egna händer. I kväll fick Philip Fox priset som deras bästa spelare. Matchfakta Highlights Nu är det spelledigt nästa helg, vilket känns riktigt bra då vi har lite småskavanker på flera av spelarna. Sen väntar Lagan hemma fredag 8 feb. Foto: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
26 jan 2019
0kommentarer
Damerna tar sig an Tygriket..!
I eftermiddag kl 15:00 tekas det för våra damer som då befinner sig i Öxabäck för mötet med Tygriket 99. Tygriket har blandat och gett en del men gjorde i veckan en riktigt bra match borta mot Fristad, förlust med endast 5-3. Det kan m a o bli ett tufft möte. Vi hoppas dock att formen håller i sig för våra damer och att vi kan kamma hem alla tre poängen! Här kan du följa matchen matchhändelser Foto: Marcus Vilson : Swe Press Photo
Fagerhult Habo IB
26 jan 2019
0kommentarer
Visa fler nyheter