Tårtkalas!
När man har gjort något riktigt bra så ska det givetvis premieras. I går efter herrarnas träning var det tårtbuffe och det smakade fantastiskt gott.. :-)
Fagerhult Habo IB
6 mar 2018
0kommentarer
Herrarna klara för allsvenskan 2018/19
Nu är det helt klart med den allsvenska statusen för vårt kära herrlag även nästa säsong. I och med att Lindås gjorde sin "plikt" och vann över Östra med 8-6 nu i eftermiddag så betyder det att vi har vårt på det torra. Vi gratulerar killarna, ledare och alla övriga kring laget!! Även ni trogna supportrar som följer laget i vått och torrt säger vi grattis till, också!! Det har varit en tuff säsong men i de avgörande matcherna, när det gällt som mest, har laget visat grym styrka och det är det vi får skörda nu! Saknas på lagfotot gör Robin Levander, Filip Wiklund och Tobias Haraldsson! Nu avslutar vi hemma på söndag kl 13:00 mot Karlstad. Foto: Jim Blåberg
Fagerhult Habo IB
4 mar 2018
2kommentarer
Förlust efter för många misstag!
Det blev inte någon höjdare i bortamötet mot Kalmarsund. Hemmalaget gick segrande ur striden med 10-5 (4-2 3-2 3-1) Förutsättningarna var inte optimal inför resan till Kalmar. Två tunga pjäser, Pontus Mattlin var sjuk och Marcus Larsson, (som blivit pappa för andra gången i förrgår, stort grattis!) var inte tillgängliga. Det började dessutom med att först skottet Kalmarsund sköt gick in efter bara 34 sekunder. Sedan bjöd vi på den andra kassen. Hampus Bromander fick en fin passning in i slottet av Jonatan Fantenberg mindre än en halv minut senare och det var 2-1. Det varade bara 45 sekunder sen tryckte FBC in 3-1. 4-1 blev det sen när vi spelade bocplay. Oliver Calebsson fick sen fastställa pausresultatet när han från högerkanten prickade rätt, Olivers första mål i A-laget, kul! Assisten kom från Tim "pajsen" Andersson-Carlsson. I andra höll vi emot bättre i början och kunde också reducera till 4-3 då Efraim Björnell, som spelade back, tog fart i egen zone och sprintade ifrån alla innan han hittad Jesper Bromander på borte stolpen som enkelt kunde måla. Sen kom momentumet i matchen. Två utvisningar drabbade Kalmarsund med kort mellanrum. Spel 5 mot 3 i en och en halv minut. I stället för att komma ikapp och kanske gå förbi så slarvades det rejält och hemmalaget går i stället ifrån till 6-3. Där gled matchen oss ur händerna, tyvärr. Samuel Olsson snyggade till siffrorna till 6-4 med ass från Adam Fridh men innan periode var över så ökade FBC på till 7-4. I tredje drog det iväg till 10-4 innan Olsson kunde avsluta med sitt andra mäl för eftermiddagen, med ass från "pajsen", och fastställa slutresultatet. Tränare Kent Henriksson summerar: - Ja idag räckte vi inte till! Blev lite för mycket individuella misstag som Kalmarsund utnyttjade till fullo! Trots att vi hamnade efter i första gjorde vi ett försök att komma ikapp i andra! Vi hade bra chanser och även chansen med spel 5 mot 3. Känns trist för där hade vi chansen att ge det en rejäl chans inför sista! Vi får försöka släppa denna förlusten så snabbt som möjligt o inrikta oss på en bra träningsvecka och förbereda oss inför sista omgången! Då behövs en bra insats av alla för att bärga 3 pinnar, avslutar Henriksson. I och med detta så är Kalmarsund klara för kvalet till SSL. Vi får tacka dom för den här säsongen och önska dom lycka till! Om vi möts igen nästa säsong är frågan men det ska bli spännande att se om dom är mogna att gå upp.. Nu har vi Karlstad kvar hemma nästa söndag. En match som kan betyda väldigt mycket eller inte något, för oss. Karlstad däremot kommer förmodligen slåss för sin kvalplats. Kan bli en oerhört intressant drabbning! En sak är i alla fall klar. Någon glider hem i en helt ny Honda efter matchen då dragningen i billotteriet pressenteras direkt efter avslutad match. Missa inte detta men framförallt så kom och stötta killarna i säsongsavslutningen, det är dom helt klart värda!! Foto: Barometern
Fagerhult Habo IB
3 mar 2018
0kommentarer
Sista resan går till Kalmar..
I morgon eftermiddag så är det så dags att göra sista bussresan för säsongen. Färden går till Kalmar och mötet med Kalmarsund. Det är två "skilda världar" som möts. FBC jagar en kvalplats till superligan och vi kämpar för att inte trilla ner i det riktiga träsket i botten. I mötet hemma, omgång 10, så gjorde vi en av våra bättre matcher för säsongen då vi besegrade småläningarna med 5-4. En stark defensiv och en fartfylld offensiv var då segerreceptet. Det är nog så slipstenen ska dras i morgon också. Här är kapten Samuel Olssons tankar: - Morgondagens match blir tuff! Dom har varit bra efter jul och är starka hemma! Tror dock absolut om vi gör det grundläggande jobbet, helt klart kan vinna! Vi pratar mycket om att hålla fokus på rätt grejer och har en go känsla! - Det är näst sista omgången i helgen och det är många lag som har mycket att spela för, både i toppen och botten av tabellen. Hoppas och tror vi kommer göra en bra avslutning! Skulle vara otroligt härligt att säkra kontraktet imorgon! Har varit bra fart på träningen och ett taggat lag som kliver på bussen, avslutar Olsson. Vi tackar "Samme" för denna "inför" och önskar givetvis både honom och hela laget ett stort lycka till!! Ska man se till poängligan så är det Kalmarsunds förstafemma man ska ha koll på, givetvis. 137 poäng har Kim Nilsson, Marcus Johansson och Jönköpingsbekantingen Tim Nyander skrapat ihop. Taktiskt har tränarparet Kent Henriksson och Viktor Andersson lyckats lösa sådana "problem" i flera matcher tidigare under säsongen och det finns nog något "ess" i rockärmen för att lösa denna uppgift också, lita på det! Kom igen nu "gubbar".. nu kör vi..! Matchstart kl 15:00. Du kan följa matchen via nätet här FBCK-FHIB Bild: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
2 mar 2018
0kommentarer
Matchen borta för herrarna mot Kalmarsund webbsänds!
För er som inte har möjlighet att åka till kalmar På lördag den 3 mars sänder tidningen Barometern matchen mellan FBC Kalmarsund – Fagerhult Habo IBK live. De börjar sändningen 15 minuter före matchstart med genomgång av lagen. Det är en kostnad på 79:- för icke prenumeranter hos Barometern. Det behövs ett konto hos Solidtango. Ni kan se matchen här!
Fagerhult Habo IB
27 feb 2018
0kommentarer
Visa fler nyheter