Damerna mot serieledarna i kväll!!
Om bara några timmar, närmare bestämt kl 20.00, så möter våra damer Fristad GoIF hemma i Habo sporthall. Det blir en tuff match men vi vet vad våra tjejer kan förmå i sina bästa stunder. Släpp tv-dosan och ta er till hallen i stället och stötta vårt lag!! Varmt Välkomna!! Bild: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
17 jan 2018
0kommentarer
Herrarna till Nyköping
I morgon onsdag åker våra herrar till Södermanland för att möta Onyx IBK. En match som är rätt inspirerande då de har över 800 pers i snitt på läktaren. I den tabellen ligger dom topp 3 men i serietabellen går det lite trögare. Vi är två poäng efter så vid vinst smiter vi förbi. Onyx tappade, precis som vi, en hel del viktiga kuggar inför serien men har, med tanke på det, gjort det rätt bra ändå. Nu gäller det att vara koncentrerade i 60 minuter och inte tappa fokus en enda liten sekund. Hemma i höstas förlorade vi med 7-3 efter en katastrofal första period då vi låg under med 5-0. Även 6-0 blev det innan vi kunde snygga till siffrorna lite. Fjolårets match i Nyköping, som var premiären, vann vi med 6-5. Alexander Pernsteiner gjorde då sina två först mål i allsvenskan och Pontus Mattlin avgjorde med en låg stänkare i bortre hörnet. Ett sådant senarie skulle sitta fint i morgon också! Vad det gäller spelartruppen så finns det några frågetecken. Tobias Haraldsson spelade inte mot Warberg pga skada och vi får se hur läget är i morgon. Även Efraim Björnell fick en smäll senast och är ett osäkert kort. Dessutom har Lukas Rezanina fått åka hem till Slovakien då han måste färdigställa sina studier. Ett glädjeämne är att William Snäll har börjat komma igång efter lång rehab. Gjorde några byten senast och spelade hela matchen i JAS lagets seger mot Ledberg. Matchstart 19.00 och ni kan se den här Onyx-FHIB Kom igen grabbar, nu kör vi!! Bild: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
16 jan 2018
1kommentar
Tack!
Föreningen vill åter tacka alla som hjälper till med pantamera insamlingen och även alla ni som skänker era burkar och petflaskor. Det är ett fint tillskott i klubbkassan och framförallt en bra insats för vår miljö! Missade du insamlingen i går (söndag) så kan du antingen besöka vårt kansli på industrigatan 20 (PN Miljöpellets lokal) eller ringa kansliet på tel 0707-765121 så kommer vi och hämtar. Än en gång STORT TACK!
Fagerhult Habo IB
15 jan 2018
0kommentarer
Bra start..dåligt slut..
Det blev förlust mot Warberg med 6-11(1-1 3-4 2-6) Som periodsiffrorna visar så var det jämt fram till tredje perioden. Anledningen till "raset" var när vi var tvugna att försöka komma ikapp och det öppnade ytor bakåt som WIc utnyttjade. Första perioden gör vi det väldigt bra. Ledningsmål av Marcus Larsson som med ett maskerat skott skickar in bollen i bortre krysset framspelad av Efraim Björnell. Ledningen höll fram till slutet av perioden då vi drabbades av en utvisning som vållade en del protester, inte för själva utvisningen utan för att i en liknade situation några minuter tidigare släpptes utan åtgärd. WIc utnyttjar läget och kvitterar. Andra perioden startar bra också. Larsson håller sig framme igen och kan peta in 2-1, ass Jonatan Fantenberg. Några minuter varar ledningen sen kvitterar gästerna igen. Alexander Pernsteiner hittar en lucka vid främre stolpen och gör 3-2 med ass från Jeff Adolfsson, några minuter senare. Nu fanns förhoppningen att kunna hålla ledningen och kanske få till en tvåmålsledning. Men bara dryga halvminuten senare var det kvitterat. Det blev dessutom ytterligare två Warbergsmål och helt plötslig underläge 3-5. Med bara 6 sekunder kvar kunde vi dock reducera till 4-5 när Larsson stressade till sig bollen och kunde servera Björnell ett friläge som han iskallt utnyttjade och rullade in bollen, vilket tände förhoppningarna inför tredje. Tredje perioden började dock på sämsta tänkbara sätt. Endast 7 sekunder tog det innan Wic kunde öka på till 6-4. Ett väldigt opsykologiskt mål. Nu var vi tvugna att pressa på för att komma ikapp och då gick det som det gick. Vi åker på kontringar som utnyttjas och när vi inte får till det framåt så rinner siffrorna iväg. Två tröstmål lyckas vi göra genom Filip Wiklund, ass Larsson och Pernsteiner ass Samuel Olsson. Tungan på vågen blev Mattias Kongstad och Robin Blåberg som med 4 mål var skjuter oss i sank. Ytorna blev för stora och det går det inte att ge dessa herrar. Priserna till bästa spelare i respektive lag, skänkta av Omnibuslinjen Habo-Hjo, gick till Robin Levander i hemmalaget och till Philp Subiabre hos gästerna. Det mest positiva var publiksiffran, 330! Kul! Vi får ta med oss de båda första perioderna, som vi gör väldigt bra. Nu gäller det att fokusera på matchen mot Onyx som är i Nyköping redan på onsdag kväll. Det behövs ett gedigt jobb i 60 min för att berga hem poängen därifrån.. Bild: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
14 jan 2018
0kommentarer
#13 Björnell inför..
Efraim "Efa " Björnell är ju som bekant en av de Fagerhultsspelarna som har spelat med Warberg. Nu är Efa en viktig pjäs i FHIB bygget. Hans rutin och spelsinne är grunden till många mål och poäng. Just nu har han gjort 187 matcher i FHIB tröjan! Senast mot WIC blev det 1+1 i poängskörd, något som han säkert vill förbättra! Vi ställde några frågor inför mötet i morgon med Warberg. Tjena moss, läget? - Hallå! Läget är helt okey. Har veckan varit bra? - Veckan har varit lång men äntligen är det snart dags för match! Du var inte med borta mot Visby pga sjukdom. Har du frisknat till nu? - Ja, tyvärr fick jag stanna hemma då jag åkte på en riktig jättebebis förkylning. Den är bättre nu även om det fortfarande känns lite i kroppen. Vad är din bästa egenskap, om du får lov att säga det själv? - Slagskott från nära håll brukar rinken har svårt för så säger det. Du har fått ta över kaptensbideln också.. - Nja den har varit på lån bara. Samme (Samuel Olsson) är lagets kapten och kommer vara det även i morgon. Jag var en glad vikariat helt enkelt. Warberg i seriematch hemma i Habo sporthall. Hade du kunnat tänka dig det för några år sen? - Nej det fanns inte i tankarna då. Då var tankarna att jag skulle spela slutspel med Wic men så blev inte fallet. Är det många kvar av de spelarna som du spelade ihop med i WIC? - Ja, det är ett gäng goa gubbar kvar som jag hoppas kunna göra bort under morgondagens match. Hur besegrar vi denna anrika klubb? - Vi får inte vara rädda för att hålla i bollen och ha långa anfall mot dom. Att bara gnugga i försvaret och satsa på kontringar blir jobbigt i längden. Blir det du som avgör? :-) - Japp, ett löst skott lågt vid första stolpen är tanken. Avslutar med 5 snabba: Rött eller blått? Har favoritfärg blå men matchtröjan föredrar jag röd. Vättern eller havet? Vättern. Vinter eller sommar? Sommar. Mål eller ass? Mål. Parkett eller plastmatta? Parkett. En riktigt studsig och dammig sådan som man är van vid. Tack Efa för att du tog dig tid och lycka till nu i morgon! Warberg leder som sagt allsvenskan just nu. Man har samlat ihop 29 poäng men har endast 13 plusmål. Många segrar har varit uddamålet och förlusten senast mot Skoghall, som då låg sist, är ett tecken på att det definitivt inte är en omöjlig uppgift. Träningarna i veckan har sett riktigt bra ut. Det är ett otroligt taggat FHIB som går ut på parketten. Att betvinga Warberg på hemmabanan vore en en fin skalp! Här är highligts från WIC-FHIB MISSA inte denna match, för allt i världen!! Tekning kl 16:00 Varmt Välkomna! Bild: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
12 jan 2018
0kommentarer
Visa fler nyheter