Inför med #8 Fantenberg
Fantenberg? Nyförvärv? Nej, det är Jonatan Olsson som nyligen har gift sig och då bytt efternamn. Först får vi då säga grattis! - Tack så mycket! Känns det bra? - Ja, absolut Över till eftermiddagens match.. Vad är dina tankar? - Vi är ju naturligtvis otroligt revanschsugna. Malmö kommer få det hett om öronen, det kan jag lova. Vi vill verkligen visa både oss själv och vår fantastiska publik att vi kan betydligt bättre än senast. Nåt mer? - Nej, nu är det bara fokus på matchen.. Vi tackar för den "lilla" intervjuen. Det känns i luften att Fantenberg och hela laget bara har en sak i tankarna, att vinna matchen. Nu hoppas vi att hallen blir minst lika välfylld som senast för läktarstödet är nog så viktigt..Kl 16.00 så kör vi!! Bild: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
14 okt 2017
0kommentarer
Dubbla matcher i morgon!
En perfekt eftermiddag kan det bli i morgon, om du tar dig till Habo Sporthall, vill säga. Först tar damerna emot Lockerud Mariestad kl 13 och sen är det herrarnas tur kl 16 att ta sig an FBC Malmö. Det är två FHIB lag som är otroligt revansch sugna efter senaste omgången! Varmt välkomna!!
Fagerhult Habo IB
13 okt 2017
0kommentarer
Mardrömsstart fällde herrarna
Det blev en rejäl uppförsbacke i matchen mot Onyx. 0-5 stod det på resultattavlan efter den första perioden. Inget stämde varken framåt eller bakåt. Vi åkte dessutom på tre utvisningar som kostade på ordentligt. I andra blev det något bättre. Vi släppte in ytterligare ett men lyckades inte peta in något. I tredje släppte det lite. Alexander Pernstiener spräckte nollan efter ass av Samuel Olsson. Samme Pernsteiner gjorde sen matchens prestation när han i numerärt underläge först höll i bollen, säkert en halv minut, och sen i väggspel med Olsson klipper in 2-6! Nu började det tända till och bara dryga minuten senare kan Pontus Mattlin trycka in bollen i en tilltrasslad situation där Robin Levander förarbetade. Tiden då var 9.14. Nu jagade vi som hungriga vargar och skapade flera kvalificerade chanser. Denna afton var dock inte vår. I ett sista desperat försök med utagen målvakt så har vi press men Onyx kan slå sig fria och till sist också sätt 7-3 i öppen kasse. Hur ska man sammanfatta? - Det händer ju att man gör en dålig match. Nu har vi gjort våran för denna säsongen, bara att gå vidare, sa Lukas Rezanina efter matchen. Rätt inställning! Tränare Kent Henriksson - Vi var inte "där" första perioden. Deras avslut var kliniska och när vi missade våra lägen så satte sig det i våra huvuden. Sen är det bra att vi inte ger upp utan fortsätter kriga på, trots alla motgångar. Skönt också att det är match redan på lördag igen. Revanchlusten är grymt stor, säger Henriksson. Som sagt, redan i övermorgon är det hemmafight igen. Det lyste revanch i grabbarnas ögon och jag skulle inte vilja heta Malmö på lördag eftermiddag.. Priset till bästa hemmaspelare, skänkt av XL-bygg Habo, gick till Pernsteiner. Han jobbade kopiöst och drog med sig laget, framförallt i sista perioden. Hos gästerna gick priset till Filip Karlsson. Onyx var tunga att möta och när utvisningarna duggade tätt så var dom betydligt bättre på att utnyttja dessa. Nu slickar vi såren och vi hoppas att ni i publiken är lika sugna på seger på lördag som laget är. Vi ses! Bild: Mats Olofsson (habobild.se) // fhib herr
Fagerhult Habo IB
12 okt 2017
0kommentarer
Onyx IBK i kväll torsdag!
Det blir tätt mellan hemmamatcherna nu. Först Onyx i kväll kl 19 och sen FBC Malmö på lördag kl 16. Missa inte att boka in dessa båda direkt!! För er som bevittnade fjolårets hemmamatch mot Onyx minns säkert den heta drabbningen och Filip Mbanza, (bilden) en av gästernas stora profiler. Vi får se i kväll vem eller vilka som kommer att stå mest i centrum!! Bild: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
12 okt 2017
0kommentarer
Andersson efter och inför
I morgon kväll väntar Onyx IBK hemma i våran kära sporthall. En match som betyder mycket då båda lagen har haft det lite kämpigt i starten. I fjol så var det två riktigt tajta matcher där vi vann med uddamålet borta och där det blev 7-7 hemma. Viktor Andersson, ass tränaren, en rutinerad herre som har spelat ca 220 matcher, de flesta på svensk förbundsnivå (SSL, allsvenskan, div 1) reflekterar en del efter Warbergsmatchen och delger sina tankar inför morgondagen mot Onyx. - Warberg borta som vi förlorade tillslut med 7-6 var en match där visade upp en inställning och ett spel som kunde burit oss hela vägen till tre poäng trots att vi saknade flera viktiga spelare. Det som gjorde att vi fick åka därifrån lottlösa var att vi inte hade den individuella skickligheten i flera matchavgörande moment. Vid ett par tillfällen tappar vi bort oss i markeringsspelet i våra markeringszoner vilket straffar oss och när Varberg bjuder oss på liknande situationer t.ex. spelvändningar 2 mot 1 så lyckas vi inte få till det tillräckligt bra. Vi fick annars bra träff på Varberg både defensivt och vi visste hur de ställde upp försvarsmässigt vilket vi också många gånger under matchen nyttjade. Vi var också i behov av att matcha på ett speciellt sätt för att få in vissa av våra spelare samtidigt som vissa av deras spelare vilket gjorde att vi t.ex. spelade plus på deras fruktade förstafemma. Det var kul att se att Robin Levander är tillbaka i laget och visade vägen med fart, fläkt och i båda riktningarna av banan och ledande spelare som Pontus Mattlin och Efraim Björnell tog ett stort ansvar matchen igenom genom att visa laget att vi var där för att vinna matchen. Det som också var glädjande var att ett ung kille som Oliver Calebsson tog chansen i andra rutinerade spelares frånvaro. Oliver spelade klokt och snabbt med bollen men matchade också Varbergs duktiga forwards i försvarsarbetet. Vi tycker också att Alexander Pernsteiner går från klarhet till klarhet och har genomgått en mognadsprocess i sitt spel. Vi tror att han kommer att bli bättre och bättre. Mot Varberg nyttjade han sin fart och frenesi på ett utmärkt sätt. Mot Onyx behöver vi komma upp i minst en nivå till på laget som helhet för att kunna vinna matchen. Vi behöver modiga och hungriga spelare som gör allt för seger. Förhoppningen är att de spelare som saknades senast är tillbaka och vill visa vägen efter sin frånvaro och att de spelare som spelade senast vill komma upp i samma standard och ta ansvar trots att spelarna som saknades senast nu är tillbaka i laget. Onyx är ett väletablerat allsvenskt lag så det kommer krävas en ny enorm arbetsinsats och fokus på den egna prestationen. Vi tackar Viktor för denna analys och vi hoppas att parketten och alla hemmasupportrar ska bli en avgörande faktor, till vår fördel! Bild: Peter Gustafsson jnytt
Fagerhult Habo IB
11 okt 2017
0kommentarer
Visa fler nyheter