Kanon erbjudande till Championscup i Borås
Med 3 veckor kvar till världens bästa klubblag kommer till Borås finns det nu ett föreningserbjudande där vuxna OCH barn går in från 50kr/dag för att se innebandy i världsklass. Föreningserbjudande Champions Cup! 29 sept – 2 okt är världens bästa klubblag i Innebandy på dam- och herrsidan i Borås för att göra upp om titeln Världens Bästa Klubblag. Se de svenska lagen Pixbo Wallenstam (dam och herr), Storvreta och IKSU kämpa om titeln mot de europeiska lagen. Nu har du och ditt lag/förening möjlighet att se världsstjärnorna från 50kr/dag!* Priset är samma för vuxna som barn. Biljetterna köper du direkt via ticketmaster.se. Lösenordet är: forening Spelschema och övrig info på Championscup
Fagerhult Habo IB
13 sep 2016
0kommentarer
Steenberg inför premiären
Tränare Conny Steenberg går nu in på sin 4:e säsong som huvudansvarig för herrarna. Vi ställde några frågor inför seriestarten. Hur är läget så här dagarna före premiären? -Allt är bara bra! Vi har haft en hel del sjukdomar i förra veckan samt Johan (Ringqvist) och Fille (Filip Wiklund) som var iväg med U19, så helgens match mot Borås saknade vi en hel del spelare. Har en väldigt god känsla att vi får tillbaka dom flesta redan till kvällens träning. Har förberedelserna blivit som det var tänkt? - Det tycker jag absolut , vi har väl jobbat mest med spelet i egen zon då offensiven finns i ryggmärgen hos våra killar . Hur har träningsdosen varit? - Försäsongen har som vanligt skötts med bravur från Coffe (Christoffer Holmgren) och Jossans (Josefine Holmgren) sida, och träningsmatcherna har vi haft bra resultat av. Vissa veckor har det körts 5 pass för att nu inför seriestart gå på 3 ggr i veckan. Det har ju bytts ut en hel del spelare i truppen. Vad kan vi förvänta oss av årets upplaga? - Som vanligt så blir man av med duktiga spelare som visar framfötterna i allsvenskan och vi har ju vart tvugna att börja om på vissa positioner. - Men jag tycker att kombinationen av vår duktiga hungriga juniorer tillsammans med dom rutinerade rävarna kommer bli riktigt bra. Har ni spikat någon målsättning? - Vi håller det inom gruppen, men jag lovar att vi kommer bli väldigt obekväma att möta för dom flesta lag. Många lag har satsat ordentligt, bla Kalmarsund och Lindås, vilket gör serien intressantare än någonsin. Vilka tror du kommer tillhöra toppen respektive botten? - Kalmarsund ska vinna med deras satsning, efter det så tror jag som vanligt på Lindås samt att Jik och Örebro tillhör toppen. Botten är omöjlig att säga förutom att Göteborg ser väldigt tunna ut. Premiären är ju borta på söndag mot Onyx från Nyköping/Oxelösund. En intresant nykomling som drar väldigt mycket publik och har imponerat i träningsmatcherna. Hur ska ni tackla den uppgiften? - Vi vet att det blir en tuff match och att det är mycket folk på deras matcher så det är bara inspirerande för killarna, vi ska gå in och vara det lag vi alltid varit och spela en offensiv innebandy. Något annat som är värt att notera? - Inte mer än att vi har den bästa grupp killar att jobba med och att jag är superglad för det. Till sist. Vad vinner vi med mot Onyx? - 5-4. Zälle gör det avgörande med endast 30 sek kvar! Vi tackar Conny för intervjuen och lyckönskar honom och hela gänget. Då är det alltså ingen återvändo längre. Det är bara att göra sig redo och ta upp fighten med de andra lagen. Som sagt var så ser det intresantare ut än någonsin i serien. Många fina matcher att se fram emot och det vore riktigt kul om vi kunde vara med och slåss om en plats bland dom 4:a lag som får kvala till SSL. Hoppet är det sista som ... Bild: JP
Fagerhult Habo IB
12 sep 2016
0kommentarer
Oscar Liljegrahn till Östra SK
Det har sedan en tid tillbaka stått klart att FHIB fostrade Oscar Liljegrahn lämnar för spel i Östra. Oscar, född -96, har varit vår förening trogen sen barnsben och kämpat sig upp till allsvensk nivå. Kom in i A-laget som junior och gjorde en riktig bra säsong 2014/15 då han var en notorisk målskytt både i herrlaget och framför allt i JAS. Säsongen som gick blev lite av ett mellanår för Oscars del och han kände att han behövde en nytändning. Valet föll alltså på Jönköpingslaget Östra som kommande säsong huserar i div 1. Där han har flera kompisar sen tidigare och vi hoppas och tror att Oscar kommer trivas. Han har redan presenterat sig på Östras träningsmatcher med ett antal kassar. Vi tackar för den tid som varit, hittills, (67 matcher, 16 mål och 10 ass i A-laget) och önskar honom stort "lycka till". Foto: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
11 sep 2016
0kommentarer
Medioker insats i genrepet, men seger!
Eftermiddagens sista träningsmatch inför seriepremiären nästa helg mot Borås IBF gav seger men inte mer. Det började riktigt bra och gästerna var mer eller mindre statister första 15 min då vi gick fram till 4-0. Frågan är om det inte gick lite för bra och tanken på att det skulle bli en lätt match infann sig. 2 mål från gästerna på 31sek och perioden slutade 4-2. Skott 14-6. Den andra perioden vill nog de flesta FHIB:are dra ett streck över. Borås kämpade sig in i matchen och stred kopiöst vilket också gav utdelning. Spelet stämde dåligt och gästerna gick segrande ur de flesta närkamperna. Att det stod 5-4 på ljustavlan när perioden var slut ska vi vara tacksamma över. Skott 3-11! I tredje blev det en viss uppryckning och vi kunde vinna den med 2-1 (skott 7-5) och slutresultatet således 7-5. 5 spelare saknades pga sjukdomar och andra uppdrag. Ingen av 5:orna var intakta och det är nog en stor del av förklaringen. Tränare Conny Steenberg var givetvis inte jättenöjd men han hade samma åsikt - Vi gick på två kedjor och det saknades lite för många för att få spelet att klaffa. Det kommer bli betydligt bättre nästa helg då serien drar igång, det lovar jag, avslutar Conny. Det känns ju tryggt att höra och vi får hoppas att alla frisknar till tills dess. På spelarsidan var det två spelare som stack ut lite, Albin Lundell med sina 3 mål och målvakten Tommy Jonsson. I övrigt så kan alla lite bättre. Stor cred till Borås som trots den mediokra starten inte gav slaget förlorat. Lycka till i serien, säger vi till dom! Poängmakarna: Albin Lundell 3+0 Tobias Zälle 2+0 Jeff Adolfsson 1+1 Jakob Lundström 1+1 Efraim Björnell 0+2 Robin Levander 0+1 På söndag 18 sep så smäller det alltså, nykomlingen Onyx borta i premiären. Mer inför seriestarten kommer i veckan. Håll utkik på hemsidan. Foto: Mats Olofsson (habobild.se)
Fagerhult Habo IB
10 sep 2016
0kommentarer
Insamling på Söndag 11 sep!
Då är det åter dags att samla in pantburkar och PET flaskor. Från kl 16.00 kommer vi att åka runt i Habo, Fagerhult, Baskarp och Brandstorps samhällen. Även utmed gamla landsvägen från Ekebäcken bort till Björnhult samlar vi upp. Ställ era kassar och säckar väl synliga vid vägkanten, så missar vi inga. Ni kan även lämna vid återvinningsstationen i Fagerhult och vid Sporthallen i Habo. OBS!! Vi tar hand om all slags pant, även utländska! TACK för att du tänker både på miljön och på ungdomsverksamheten i vår förening!
Fagerhult Habo IB
9 sep 2016
0kommentarer
Visa fler nyheter