U20E i kväll
Om bara några timmar, kl 20 i kväll spelar vårt U20 lag, förstärkt med några från A-laget, seriematch mot Vöikers från Växjö. En perfekt fredagsunderhållnkng.. Varmt Välkomna!
Fagerhult Habo IB
5 dec 2014
0kommentarer
Klahr går vidare..
Tidaholms sonen Hugo Klahr har efter några säsonger i FHIB tröjan valt att återvända till sin moderförening Fröjereds IF. Han har varit en profil i vår förening med sitt oförtröttliga slit och öst in mål och poäng i framförallt JAS och U-lag. Han har även bokförts för 27 matcher i A-laget, där han har utveklats på alla sätt. Dom många och relativt långa resorna mellan Daretorp och Habo har tagit på krafterna och gjort att Hugo har tappat lite motivation, vilket vi nu hoppas på att han får tillbaka. Han har redan hunnit spelat 4 matcher för Fröjered och gjort 15 poäng!! Vi tackar Hugo för den tiden som varit och önskar honom lycka till i sin fortsatta karriär.
Fagerhult Habo IB
5 dec 2014
0kommentarer
Skänk pengar till musikhjälpen via FHIB
Vill du skänka en slant till musikhjälpen via Fagerhult Habo IB:s bössa? Pengarna som kommer in går till kampen för att stoppa spridningen av HIV. Följ länken nedan för att göra en god gärning! Fagerhult habo ib bössan
Fagerhult Habo IB
2 dec 2014
0kommentarer
USM-16: Båda lagen utslagna i semifinalerna.
I helgen spelades regionsslutpel för våra 16-åringar. Tjejerna reste till Hagfors och killarna nästgårds till Nyhemshallen. I värmland började det med en klar seger med 6-2 mot Trosa Edanö IBK, målen gjordes av Alicia Zälle 4, Emelie Bohman & Michelle Nilzon ett var. Nästa motståndare var Hagfors IF Ungdom, bra match från båda lagen där Habolaget lyckas hämta upp ett tvåmåls underläge till 3-3 och bjuda upp till en kamp om gruppsegern. Med mindre än 10 min kvar tar Hagfors ledningen igen och Fagerhult försöker sedan på alla vis komma ikapp utan resultat, målen gjordes av Alicia 2 & Sarah Björnell 1. Gruppseger till ett Hagfors som senare tog hem finalen och platsen till Innebandyfesten 2014/15 där dom bästa 4 lagen i Sverige gör upp om titeln Svenska mästare. I semifinalen stod GS86 från Forshaga på andra sidan, ett litet gäng till antalet men med hög nivå på varje spelare. GS går till pausvila med en 2-0 ledning och Fagerhult reducerar direkt i andra med lagets notoriska målskytt Alicia Zälle. Sedan bjuder Habolaget på några billiga och man få se sig besegrade med 4-1 av ett bättre lag. Nyhemshallen: P16 Killarna började med att spela oavgjort mot Mölndals IBF, i en match man där man borde ha kunnat avgöra och ta med sig full pott. Målen gjordes av Emil Nilsen 2, Albin Claesson & Linus Meltzer varsitt. I sista gruppspelsmatchen blir det dock en seger med hela 9-3 mot Hagfors IBS. Resultatet som enligt tränaren Adam Snarberg säger kanske inte riktigt speglar matchbilden då lagen följs åt i dom två första perioderna. Målen: Simon Anehagen 2, Filip Wiklund 2, Albin Claesson 2, Alexander Pernsteiner 2 & Emil Lif 1. I semifinalen fick FHIB-killarna ta sig an Karlstad IBF, och likt våra tjejer lyckades laget klara 2 perioder och sedan se sig besegrade med 4-2. Målen: Linus Meltzer 1, Albin Claesson 1. Vi summerar helgen med många fina insatser från våra lag som i och med detta ligger på topp i Västergötlands distrkt när det gäller flickor & pojkar 16. Vi vill även passa på att tacka Hagfors IF och Mullsjö AIS för bra genomförda turneringar.
Fagerhult Habo IB
1 dec 2014
0kommentarer
STORT TACK!!
Det blev en trevlig och lagom kall julmarknad i går. Lite snö var väl det enda som saknades. Med många och fina vinster på vårt tombolalotteri så slingrade sig kön lång under stundom, vilket var jättekul. Vi vill tacka alla föräldrar och spelare som hjälpte till under dagen och skapade en fin stämning kring vårt marknadstält.
Fagerhult Habo IB
1 dec 2014
0kommentarer
Visa fler nyheter