Äntligen så är det dags för lite innebandy igen!
Nu har vi fått tillgång till hallarna och tänker oss att vi startar igång med träningarna. Vi kommer kommande säsong att ha samma träningsdagar som i fjol dvs måndagar och torsdagar. Nytt för i år är att vi kommer att ha några träningar i Habo Sporthall ( B-Hallen). Måndagar udda veckor kommer vi att träna I Habo kl.17:00-19 :00 Måndagar jämna veckor är det träningar som vanligt i Fagerhus då 18.30-20:00. Därav blir vår första träning i Habo måndag v 35. För att inte kollidera med sommarsäsongen och framförallt fotbollen så har det tagits fram ett samsyns dokument som vi har mellan klubbarna. Det säger bland annat säger att sommaridrott skall prioriteras under perioden april-september, vidare är det samma att under perioden oktober-mars då är det vinteridrott som skall prioriteras. Detta för att barn inte skall behöva välja idrott i tidig ålder. Givetvis följer vi detta och uppmuntrar alla barn att spela fotboll och andra aktiviteter under sommarsäsongen. I och med detta kommer vi att börja med att träna enbart på måndagar för att inte kollidera med fotbollen. Under augusti så är det helt frivilliga träningar men när vi kommer in i september så drar vi igång lite mer på allvar. Dock fortsatt bara på måndagar då sommarsäsongen fortsatt skall prioriteras. Från och med första veckan i oktober kommer vi att köra igång 2 ggr/ vecka mer detaljer kommer när säsongen närmar sig. Som vanligt kommer vi att skicka ut kallelser via laget.se
P-10
18 aug 2020
0kommentarer
Information säsongen 20 / 21
Nu är det snart dags att dra igång innebandysäsongen. Vi kommer i år att träna måndagar kl 17.15 - 18.30 samt torsdagar kl. 17.15 - 18.30. Båda träningstiderna är i Fagerhus. Vi drar igång första veckan i oktober, dvs blir första träningen på torsdag 1 oktober. Pga av covid 19 ska så få föräldrar som möjligt vistas i Fagerhus i samband med träningarna. Om möjligt samåk några stycken. Viktigt att killarna inte delar vattenflaskor och att man vid minsta sjukdomssymptom stannar hemma. Det är ännu oklart om / hur / när det blir poolspel, hoppas få besked inom kort. Vi har den här säsongen anmält två lag till poolspel 3 mot 3, samma nivå som förra säsongen. Behovet av fler tränare eller föräldrar som kan hjälpa till på annat sätt kvarstår. Den 29/8 är det klubbdag i Habo sporthall. Klubbhuset kommer till sporthallen och säljer riktigt snygga träningskläder, skor, klubbor och övrig utrustning från Puma och Oxdog som är föreningens nya materialleverantörer. Det kommer att vara rabatterade priser på både föreningskläder samt utrustning. För att undvika för trängsel har varje lag fått egna tider avsatta som vi vill att ni i största möjliga mån förhåller er till. P 11:s tider är följande, kl 10.00 -10.30 hos Puma samt kl 10.30 - 11.00 hos Oxdog. Är medveten om att den här dagen tyvärr krockar med fotboll. Om man inte har möjlighet att komma denna dagen kommer man att kunna ta del av erbjudandena i Fagerhult Habos klubbshop på klubbhuset.com en tid efter klubbdagen. Där kan ni även redan nu gå in och titta på hur de nya föreningskläderna ser ut.
P-11
17 aug 2020
6kommentarer
Dokument
Nu ligger följande dokument på hemsidan Medlemsbrev 20/21 Dokument/administration Schema klubbdag 29/8 Dokument/föreningsaktiviteter Mötesanteckningar 12/8 Dokument/ungdomsgruppen
Ungdomsgruppen
14 aug 2020
0kommentarer
Snart startar inomhusträningarna
Under vecka 34 startar inomhusträningarna säsongen 2020-2021. Vi kommer att träna 3,5 h varje vecka fördelat på två träningstider. Tisdagar 16.30-18.00 Sporthallen(C) Onsdagar 16.30-18.30 Alléhallen Riktlinjerna från föreningen är att vi kommer till träningana ombytta och även att alla duschar hemma efter träningen. Vi kommer inte att använda omklädningsrummen. Vi kommer även denna säsong lägga extra mycket tid på målvaktsträning. Varannan onsdag under säsongen kommer vi köra ca 45 min intensiv målvaktsträning. Där ska vi öva på detaljer som rörelsemönster, smidighet, reflexträning, mm. Något som vi ledare önskar är att ni hör av er ifall ni inte kan komma på träningen. Antingen på hemsidans gästbok eller via sms till Martin. Vi ledare ser fram oerhört mycket mot den här säsongen! Hoppas ni spelare/föräldrar känner likadant :-)
HJ17/U16
9 aug 2020
2kommentarer
Seriespel 2020-2021
Säsongen 2020-2021 kommer vi att spela seriespel i Småland istället för Västergötland. Vi kommer att spela i två serier, Norra Blå Grupp 1 och Norra Blå Grupp 2. Alla lag möts två gånger, totalt 30 matcher för oss. Matcherna spelas 3x15 min med effektiv speltid och redovisat resultat på matchtavlan. Även tabell och matchhändelser redovisas på Smålands IBFs hemsida. Vi har mött flera av lagen i cup/seriespel tidigare men många lag är nya bekantskaper. Detta är andra året i rad som vi spelar i två serier men det betyder inte att vi kommer att dela upp truppen i två lag. Alla spelare kommer att få spela i båda serierna. Alla kommer att delas in i olika matchgrupper precis som det har varit tidigare säsonger. NORRA BLÅ GRUPP 1 Fagerhult Habo IB 1 (08) Aneby SK (07) Bankeryd SMK 1 (08) Gränna AIS (07) IBF Tranås (08) Jönköpings IK 1 (08) KFUM Jönköping (08) Hovslätts IK 2 (08) Vimmerby IBK (08) Sävsjö IBK 2 NORRA BLÅ GRUPP 2 Fagerhult Habo IB 2 (08) Hovslätts IK 1 (08) Husqvarna IK (08) Jönköpings IK 2 (08) Månsarps IBK (08) Nässjö IBF (08) Sävsjö IBK 1 (08) Tenhults IF (08)
HJ17/U16
28 maj 2020
0kommentarer
Visa fler nyheter